Zmiany w Polskim Ładzie 2.0 od 1.07.2022

Zmiany w Polskim Ładzie 2.0 od 1.07.2022

1 stycznia 2022 roku wprowadzono szereg rewolucyjnych zmian w systemie podatkowym, którym nazwano Polskim Ładem. Ponieważ wprowadzone zmiany okazały się nieprzemyślane, niezrozumiałe i wprowadziły chaos w rozliczeniach, Ministerstwo Finansów postanowiło zrekonstruować swój nie do końca trafiony pomysł. 13 czerwca 2022 roku Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod poprawkami do ustawy o zmianach podatkowych, zwanymi Polskim Ładem 2.0, które wejdą w życie 1 lipca b.r.

Ustawodawca zdecydował się na sporą korektę ustawy o PIT.

Najważniejsze zmiany w Polskim Ładzie?

Pierwszą z nich jest obniżenie stawki podatku dochodowego z 17 do 12%, przy czym kwota wolna pozostanie bez zmian na poziomie 30 tys zł, jak i próg podatkowy na poziomie 120 tys zł. Bez zmian pozostaje również stawka 32% obowiązująca powyżej pierwszego progu przychodu.  Obniżka stawki podatku dotyczy wszystkich podatników stosujących jako formę opodatkowania skalę podatkową, a więc zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie, osoby pobierające emeryturę, przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania stosują skalę podatkową, a także wszystkich innych opodatkowujących swoje dochody według skali podatkowej.

Obniżka PIT do 12 % spowoduje zmiany w kwocie zmniejszającej podatek. Zmieni się ona z aktualnych 5100 zł na 3600 zł, co miesięcznie oznacza obniżanie zaliczek na podatek dochodowy o 300 zł, zamiast dotychczasowych 425 zł.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Ustawodawca zdecydował się również na likwidację ulgi dla klasy średniej, która budziła wiele kontrowersji. W większości przypadków obniżenie podatku do 12% będzie korzystniejsze od tej ulgi, gdyby jednak w rozliczeniu rocznym okazało się, że rozliczenie z ulgą dla klasy średniej jest korzystniejsze, podatnik otrzyma z urzędu skarbowego zwrot różnicy między podatkiem należnym a podatkiem wyliczonym z zastosowaniem ulgi dla klasy średniej.

Inne ważne zmiany w Polskim Ładzie

Podatek liniowy nadal będzie wynosił 19%. Od podstawy opodatkowania będzie można odjąć zapłacone składki zdrowotne doi limitu 8700 zł.

Dla podatników rozliczających się ryczałtem od podstawy opodatkowania będzie można odjąć 50% zapłaconych składek zdrowotnych. Ponieważ dla ryczałtowców najwyższa możliwa do zapłacenia składka zdrowotna wynosi 1007,81 zł, maksymalna kwota pomniejszenia przychodu może wynieść 503,91 zł.

Wprowadzono również możliwość zmiany formy opodatkowania w trakcie roku dla niektórych podatników. Zmiana obejmie przedsiębiorców rozliczających się w 2022 roku ryczałtowo lub liniowo. Będą oni mogli przejść na skalę podatkową. Zmiana formy opodatkowania ma zastosowanie wyłącznie wobec roku podatkowego 2022. W kolejnych latach podatkowych, przedsiębiorca będzie musiał wybrać formę opodatkowania, jak zwykle, na początku roku. 

Ujednolicony zostanie termin składania zeznań podatkowych dla wszystkich podatników niezależnie od formy opodatkowania. Będzie to 30 kwietnia dla ryczałtowców, podatników rozliczających PIT-36, PIT-37 oraz osób rozliczających się w formie karty podatkowej.

Niewątpliwie Polski Ład jest rewolucją dla podatników, dlatego warto zgłosić się do dobrego biura rachunkowego, które doradzi co dla na nas, jest najkorzystniejsze.

Artykuł napisany przy współpracy z biurem rachunkowym Akwadrat z Warszawy.

Biuro rachunkowe Warszawa – Akwadrat

Loading...
5/5 - 16 ocen
Zespół Warszawa Czyta