Wózek widłowy nowy czy używany – co wybrać?

Wózek widłowy nowy czy używany – co wybrać?

Dla małych firm transportowych, które są nowe na rynku, nabycie kolejnego wózka widłowego jest tylko kwestią czasu, podczas gdy dla dużych potentatów w tej dziedzinie jest to codzienna norma. Jednak niezależnie od tego, pojawia się nieustanne pytanie: czy wybrać nowy wózek widłowy, czy zdecydować się na zakup używanej jednostki? W tym artykule analizujemy plusy i minusy obu opcji, rozważając, która może być bardziej efektywna, zważywszy na rozmiar i specyfikę przedsiębiorstwa.

Zastosowanie wózków widłowych – nowych i używanych

Wózki widłowe są kluczowymi urządzeniami transportowymi w magazynach, obok takich elementów jak dźwigi, przenośniki, roboty czy manipulatory. Są one powszechnie stosowane również w halach produkcyjnych, hurtowniach oraz supermarketach. Dostępne są w wariantach spalinowych i elektrycznych, charakteryzują się zwrotnością, kompaktowymi rozmiarami i szybkością, umożliwiając transport materiałów w pionie i poziomie. W mniejszych przedsiębiorstwach zwykle wystarcza kilka wózków widłowych, podczas gdy w większych firmach, ze względu na skalę operacji, potrzeba bardziej zaawansowanego wyposażenia, gdzie pracuje jednocześnie wiele wózków. Tak jak inne maszyny, wózki widłowe podlegają zużyciu i mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym, wymagając regularnej konserwacji i, w niektórych przypadkach, bardziej złożonych napraw. Czasami konieczna jest wymiana na nowszy, bardziej niezawodny i wydajny model, co prowadzi do fundamentalnego pytania: czy wybrać nowy czy używany wózek widłowy?

Nowy wózek widłowy – zapewnienie jakości

Nabywanie nowego wózka widłowego wiąże się przede wszystkim z istotnym kosztem, co od razu rodzi pytania o opłacalność tej inwestycji. Czy płacąc więcej, otrzymujemy jedynie urządzenie lepszej jakości?

Wybierając nowy wózek widłowy, nie tylko zyskujemy na jakości. Zakup fabrycznie nowego sprzętu od renomowanego producenta przynosi także wiele dodatkowych korzyści, które mogą stać się widoczne po pewnym czasie od realizacji zakupu. Jakie dodatkowe aspekty warto więc rozważyć, podejmując decyzję o zakupie?

Innowacyjna technologia

Producenci wózków widłowych wykorzystują najnowsze technologie przy projektowaniu nowych modeli, wyposażając swoje maszyny w zaawansowane podsystemy. Inwestując w nowy sprzęt, możemy być pewni, że otrzymujemy urządzenie, które jest aktualnie doskonale zoptymalizowane i przygotowane do efektywnej pracy w nowoczesnych systemach.

Gwarancja producenta

Nowy sprzęt zazwyczaj jest objęty kilkuletnią gwarancją producenta. Tym samym w przypadku nowego widlaka płacimy więc za komfort psychiczny bezpiecznego i pewnego użytkowania sprzętu, zwłaszcza w okresie objętym gwarancją. Wszelkie powstałe w tym czasie usterki naprawiane są bowiem w ramach gwarancji i nie musimy za nie dodatkowo płacić.

Wózek widłowy nowy czy warto kupić

Dłuższy czas pracy bez występowania usterek

Nieplanowane naprawy sprzętu, niezależnie od tego, czy są pokryte gwarancją, często prowadzą do zwiększonego stresu i straty czasu, co może wpłynąć na dochody firmy. Wyższa jakość nowej maszyny jest głównie wynikiem nowości jej komponentów. Inwestując w nowy wózek widłowy, można przypuszczać, że przez dłuższy czas nie będzie konieczności martwienia się o awarie spowodowane użytkowaniem sprzętu, co pozwala skoncentrować się na efektywnym i punktualnym wykonywaniu zadań.

Możliwość sprzedaży nowego wózka

Traktując zakup nowego sprzętu jako inwestycję, należy rozważyć możliwość jego odsprzedaży w przyszłości. Dzięki temu, inwestując, otrzymujemy nowoczesne i niezawodne urządzenie na pewien czas, a po osiągnięciu planowanych celów, możemy je sprzedać, odzyskując część wydanych środków.

Cena jest najczęściej wymienianym argumentem przeciwko tej opcji. Jak widać, decydując się na zakup nowego sprzętu, otrzymujemy jednak więcej niż tylko nowoczesne urządzenie. Ponieważ nowy wózek widłowy jest znaczącym wydatkiem, nawet dla większych przedsiębiorstw, warto przed dokonaniem zakupu zasięgnąć opinii specjalistów oraz przeczytać opinie innych użytkowników. Dzięki temu możemy być pewni, że inwestujemy w sprawdzone i niezawodne urządzenie, które spełni nasze oczekiwania.

Używany wózek widłowy – jak dokonać właściwego wyboru?

Zakup używanego wózka widłowego to alternatywa dla inwestycji w nowy sprzęt. W tej opcji cena przestaje być głównym problemem, umożliwiając znalezienie modelu, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom i możliwościom finansowym. Niższa cena często oznacza jednak też nieco niższy standard. Jakie aspekty są więc istotne i warto na nie zwrócić uwagę przy wyborze używanego wózka widłowego?

Stan techniczny

Stan techniczny używanych wózków widłowych może być zróżnicowany. Idealnie, gdyby wózek przeszedł generalny remont lub przynajmniej był poddany regularnemu przeglądowi i serii podstawowych czynności serwisowych. Pozwoli to nowemu właścicielowi na uniknięcie odwiedzin w serwisie i natychmiastowe rozpoczęcie eksploatacji wózka.

Gwarancja

Używane wózki widłowe często oferowane są z krótszym okresem gwarancji, a niektóre z nich mogą być objęte tylko częściową gwarancją lub nawet być poza okresem gwarancji. W takim przypadku, należy być przygotowanym na pokrycie kosztów większości napraw przez nowego właściciela.

Możliwość wystąpienia awarii

Używane wózki widłowe to sprzęt, który ma już za sobą pewien okres eksploatacji. Oznacza to, że istnieje wyższe ryzyko wystąpienia awarii w porównaniu do nowych maszyn. Ewentualne usterki mogą prowadzić do przestojów w działalności, które z kolei mogą skutkować opóźnieniami w dostarczaniu zamówień w przedsiębiorstwie.

Dostęp do części zamiennych

Szczególną uwagę na dostępność części do wózków widłowych zamiennych warto zwrócić, gdy rozważamy zakup starszych maszyn od mniej znanych producentów. Takie urządzenia mogą być atrakcyjne cenowo dla potencjalnych kupujących, jednak może się szybko okazać, że znalezienie i zakup odpowiednich części zamiennych będzie trudne, czasochłonne i kosztowne, a czasami nawet niemożliwe.

Kiedy warto zainwestować w nowy, a kiedy w używany wózek widłowy?

Inwestycja w nowy wózek widłowy najbardziej opłaca się dla większych firm, które mają dostęp do większych środków i mogą sobie pozwolić na większe jednorazowe wydatki. Jeżeli budżet nie jest ograniczeniem, inwestycja w nowy sprzęt jest bardziej korzystna. Z drugiej strony, używane wózki widłowe są popularnym wyborem wśród startujących przedsiębiorców, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę ograniczenia budżetowe. Jeżeli koszty zakupu nowego wózka są za wysokie, warto rozważyć zakup używanego, ale dobrze utrzymanego modelu. Rynek oferuje wiele atrakcyjnych ofert używanych wózków, jednak warto pamiętać, że znalezienie odpowiedniej oferty może zająć więcej czasu. Przydatna może być także wiedza i doświadczenie ekspertów z tej dziedziny.

Serwis komputerów i laptopów – Laptopowcy

5/5 - 44 ocen
Zespół Warszawa Czyta